• Odborné poradenství a služby
  • Komplexní sortiment chemických produktů
  • Cow Intelligence SCR
  • 10 let zkušeností v oboru
  • Nejmodernější technologie

Kontakt

Tel.: +420 733 541 147
info [at] eurofarm.cz

Všechny kontakty

Některé případy mastitid mohou počkat

Již dlouhá léta je pro mléčné farmy naprosto běžnou praxí léčit všechny krávy antibiotiky při prvních známkách onemocnění mastitidou. V průběhu času se nutnost tohoto okamžitého ošetření začala zpochybňovat.

MVDr. Daryl Nydam z Cornell University hovořil na výročním setkání American Association of Bovine Practitioners (AABP) v St. Louis o rozhodnutí léčit klinické mastitidy dle typu patogenu.

"Ne všechny krávy by se měly léčit nebo je třeba léčit," řekl Nydam. Sdělil, že 85 procent případů mastitidy je mírných nebo středně těžkých a s léčbou se může počkat, než budou k dispozici diagnostické výsledky.

"U těch mírných nebo středně závažných případů, pokud počkáme 24 hodin na zahájení léčby, se nezdá, že by to mělo dopad na bioekonomické výsledky," vysvětlil.

Důvodem, proč některé případy mastitidy není třeba léčit, je to, že kráva již bakterie potlačila vlastním imunitním systémem. Naše vizuální formy detekce mastitidy (špatné mléko, zánět atd.) jsou výsledkem imunitní reakce, nikoli infekce, řekl Nydam.

Ke zjištění, které krávy léčit, Nydam řekl, že farma musí v první řadě vědět, s jakými patogeny se potýká. Toho lze dosáhnout kultivací mléka, a to buď pomocí faremní sady a podporou veterinárního lékaře nebo odesláním vzorků do kultivační laboratoře.

Těch zbylých 15 procent případů jsou krávy, které jsou velmi nemocné a nepřijímají krmení. Tyto krávy by měly být ošetřeny okamžitě a pravděpodobně systematicky, řekl Nydam.

Důvody pro selektivní léčbu

Proč by farma měla uvažovat o léčbě založené na patogenu, spíše než o léčbě každé jednotlivé krávy?

Pro začátek Nydam zdůraznil, že cílená léčba šetří peníze jak na množství antibiotik, tak na práci. Řekl také, že pomáhá řídit počet krav v nemocniční skupině, což je pozitivní.

Méně ošetřených krav také znamená nižší riziko reziduí antibiotik v mléce. Nydam ocenil celé odvětví za to, že chovatelé v tomto směru již odvedli vynikající práci, a řekl, že méně léčení mastitidy by to pomohlo udržet na minimu.

Jako další přínos vnímá zmírnění „strašáka“. Dobrou zprávou by to mohlo být pro spotřebitele, vládu nebo aktivistické organizace, které staví proti plošnému léčení ze strachu z možné rezistence. Nydam řekl, že léčba založená na určení patogenů nám umožňuje prodat více mléka, a to jak tím, že se udržíme na trhu, tak tím, že mléko můžeme dojit do dodávky.

Autor: Abbey Bauer

Zdroj: www.hoards.com (online 17/10/2019)

Chcete profitovat z našich znalostí?

Kontaktujte nás prostřednictvím emailové adresy info [at] eurofarm.cz a my se vám ozveme hned jak to bude možné.

Mohlo by vás zajímat

Go to top