• Odborné poradenství a služby
  • Komplexní sortiment chemických produktů
  • Cow Intelligence SCR
  • 10 let zkušeností v oboru
  • Nejmodernější technologie

Kontakt

Tel.: +420 733 541 147
info [at] eurofarm.cz

Všechny kontakty

Možnosti kultivace odhalují to, co se skrývá

Boj proti infekci vemene je jedním z nejdůležitějších úkolů, které musí mléčná farma podstoupit, aby udržela krávy zdravé, pohodlné a produktivní. Pokud však nevíte, s čím se potýkáte, může být tento boj obtížný nebo dokonce nemožný. 

Proto přichází na řadu faremní kultivace mastitid. Je to postup, který se stává běžným pro stále větší počet farem. Kromě toho, že tento proces umožňuje rozhodování o managementu na základě údajů, přispívá k celkovému sledování zdraví vemene, identifikaci včasných varovných příznaků a uvážlivějšímu používání antibiotik, uvedla Justine Brittenová. Ta poskytuje konzultace v oblasti kvality mléka a řídí laboratorní operace společnosti Udder Health Systems, která má testovací zařízení ve Washingtonu, Idahu a Utahu. 

Na webináři Národní rady pro mastitidu připustila, že kultivace má pro zemědělce i své nevýhody. Mezi ně mohou patřit náklady, doba zpracování a dostupnost, protože se farmy rozrůstají dále od zařízení. Využití kombinace stávajících nástrojů může pomoci některé z těchto problémů zmírnit. 

Brittenová vysvětlila, jak mohou být pro dosažení cílů programu diagnostiky mastitid užitečné jak profesionální laboratoře řízené veterináři nebo jinými kvalifikovanými vědci, tak laboratoře na farmách. Profesionální laboratoř samozřejmě může zajistit větší přesnost, ale laboratoř na farmě bude pravděpodobně rychlejší a nákladově efektivnější pro jednodušší testy. 

"Zřejmou výhodou faremních laboratoří je, že jsou pohodlné," řekl Britten. Všechny vzorky zůstávají na jednom místě, což umožňuje rychlejší a snadnější získání výsledků. Tato zařízení však vyžadují pozornost kvalifikovaného a vyškoleného personálu. "Tyto laboratoře nefungují jen tak samy od sebe," upozornila. "Opravdu je musí řídit zkušený odborník nebo veterinář." 

V laboratořích na farmách se často používají 2- nebo 3-sektorové misky, které jsou vhodné pro rozhodování o léčbě krávy. "Pokud je gramnegativní nebo pokud je bez nálezu, doporučujeme neléčit," řekla Brittenová. Ačkoli manažeři farem mohou mít problém s neléčením nemocné krávy, často se vyléčí sama, což sníží používání antibiotik na farmě, dodala. Grampozitivní organismy budou s větší pravděpodobností reagovat na léčbu. 

Na druhou stranu tyto destičky nejsou diagnostické a mohou nastat případy, kdy by identifikace patogenu byla užitečná. Brittenová vyzvala chovatele, aby se při výběru profesionální laboratoře pro kontrolu kvality mléka jako partnera pro svoji farmu zajímali o opatření zařízení pro kontrolu kvality. Zařízení by mělo být kvalitní a mělo by procházet pravidelnou kalibrací a další údržbou. Kromě toho je nutné vést podrobné záznamy, abyste měli jistotu, že pro vaši farmu získáte správné výsledky. "Špatné informace mohou být horší než žádné informace," řekl Britten. 

Profesionální laboratoř může také provést hromadné kultivační vyšetření v nádrži, které doporučuje provádět jednou měsíčně jako přehled pro stanovení základní úrovně celkové kvality mléka. Ačkoli vám neposkytne údaje o jednotlivých kravách, kultivace z tanku identifikuje cílové patogeny prostředí a může pomoci při kontrole přesnosti faremního testování. 

"Myslím, že je to jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro sledování zdraví vemene," potvrdila Britten. A připomněla, že jde o kritický test, který je třeba dodržovat, i když se zdá, že žádné problémy s mastitidou nejsou. 

Autor: Katelyn Allen (associate editor) 

Zdroj: www.hoards.com (online, 28.6.2021) 

Chcete profitovat z našich znalostí?

Kontaktujte nás prostřednictvím emailové adresy info [at] eurofarm.cz a my se vám ozveme hned jak to bude možné.

Mohlo by vás zajímat

Go to top