• Odborné poradenství a služby
  • Komplexní sortiment chemických produktů
  • Cow Intelligence SCR
  • 10 let zkušeností v oboru
  • Nejmodernější technologie

Kontakt

Tel.: +420 733 541 147
info [at] eurofarm.cz

Všechny kontakty

Peníze mluví, koliformní mastitida křičí

Americké mléčné farmy udělaly velký pokrok ve zlepšování kvality mléka – průměrný počet somatických buněk (PSB) stád v DHIA v roce 2017 byl podle Rady pro chov mléčného dobytka 197 000. I přesto zůstává mastitida neustálým problémem pro všechny mléčné farmy a možná ze všech nejvíc právě mastitida způsobená koliformními bakteriemi.

Národním systémem monitorování zdraví zvířat (NAHMS) nedávno vydaná studie Dairy 2014 ukazuje, že 99,7% všech stád ve státech registruje minimálně jeden klinický případ mastitidy ročně a 24,8% všech krav se potýká s klinickou příhodou.

Podle informací poskytnutých čtenáři Hoard’s Dairyman v dlouhodobém a kontinuálním průzkumu trhu, až polovina všech infekcí mastitid je způsobena koliformními bakteriemi. Další průzkum zjistil, že zatímco koliformní bakterie jsou typicky zodpovědné za méně než 5% celkového počtu infikovaných čtvrtí ve stádě, podíl klinických případů způsobených koliformními bakteriemi je mnohem vyšší.

Mastitida-naklady

Zhruba polovina všech případů koliformních mastitid se objeví v raném stádiu laktace, často mezi staršími krávami, které jsou obvykle těmi s nejvyšší užitkovostí ve stádě. Jakýkoli pokles na začátku laktační křivky samozřejmě snižuje celkovou užitkovost po celou dobu laktace, čímž narůstá finanční ztráta farmy.

Ale možná stranou nákladů na klinickou koliformní mastitidu, které jsou odhadovány na $444 za jediný případ podle článku z roku 2015 ve vědeckém časopise Preventive Veterinary Medicine (viz graf), dochází k přehlížení toho, kolik krav jednoduše umře.

Podle studie Dairy 2014, 3,2% všech krav s klinickou mastitidou na farmě umře. Dalších 24% je prodáno nebo vyřazeno ze stáda. Vyřazené krávy generují alespoň nějaký příjem, ale mrtvé už žádný.

Prevence je kritický prvek v kontrole koliformních mastitid, počínaje s čistotou faremních prostor. “Environmentální patogeny způsobující koliformní mastitidu mohou být nalezeny všude tam, kde kejda přijde do styku s vemenem,“ říká Linda Tikovsky, vedoucí pracovník veterinárních služeb v divizi dojných krav pro společnost Boehringer Ingelheim.

Další důležité nástroje zahrnují suché podestýlky, celková péče o stájové prostředí, dobrá ventilace, hygienické postupy dojení, řádná údržba dojícího vybavení a vakcinace v období stání na sucho.

Autor: Dennis Halladay

Zdroj: www.hoards.com (online 23/10/2018)

Chcete profitovat z našich znalostí? Kontaktujte nás.

Mohlo by vás zajímat

Go to top