• Odborné poradenství a služby
  • Komplexní sortiment chemických produktů
  • Cow Intelligence SCR
  • 10 let zkušeností v oboru
  • Nejmodernější technologie

Kontakt

Tel.: +420 733 541 147
info [at] eurofarm.cz

Všechny kontakty

Ach, to je tak příjemné!

Každý, kdo sledoval krávy využívat velká mechanická kartáčová drbadla moc dobře ví, že je krávy prostě milují.

Zvířata pravidelně stojí frontu, aby je mohly využít. Když krávy ve stáji něco svědí, co budou dělat? Samozřejmě se budou drbat o něco tvrdého a stabilního – s výjimkou toho, že zvíře s hmotností 700 kg se ve finále spokojí s čímkoli.

Takže je stále překvapením, že právě publikovaný projekt provedený v Kanadě a Polsku zjistil, že krávy jsou nejen velmi motivované k použití drbadel, ale také má pozitivní vliv na jejich pohodu?

Jak motivované?

Krávy byly stejně tak rozhodnuty, že se dostanou k drbadlům, jako se dostanou ke krmení, říkali vědci při komentování výsledků studie. Měřili to tím, že učili krávy otevírat těžkou bránu, aby se dostali k čerstvému krmení nebo mechanickým kartáčům. Poté, co se to naučily, byla váha brány rapidně zvýšena do takové výše, kdy žádná kráva již nebyla schopna ji otevřít.

 

Konečný hmotnostní bod, kdy se kravám nepodařilo bránu otevřít, byl stejný pro krmení i drbadla a publikované výsledky studie říkají, že se krávy odmítly vzdát. „Pozorovali jsme nepřetržité pokusy otevření těžkých bran, až nakonec dosáhly svého experimentálního bodu selhání.“

Jedním z klíčových aspektů studie bylo, že se krávy vzdaly dříve, než by jinak mohly: všechny byly totiž březí. Těžká brána tlačila proti nim, když vcházely do oblasti s krmením nebo drbadlem, což pro ně mohlo být nepohodlné.

Velmi uspokojivé
Přístup k drbadlům je pouze o uspokojování potřeb běžného chování jako pohoda, péče o kůži a čistota, uvolnění od stresu a odstranění much a parazitů, říká Nina Von Keyserlingk, specialistka na chování zvířat z University of British Columbia, která byla jedním z vedoucích pracovníků studie.

Konečné prohlášení v závěrech studie nezanechává žádnou nejistotu ohledně přitažlivosti krav k mechanickým kartáčům, které vědci pozorovali: "Tyto výsledky ukazují, že automatizovaná mechanická drbadla jsou pro krávy velmi důležitým prvkem."

Autor: Dennis Halladay

Zdroj: www.hoards.com (online 23/10/2018)

Chcete profitovat z našich znalostí? Kontaktujte nás.

Mohlo by vás zajímat

Go to top